تبلیغات
Black Dream - نرم افزار ضد ویروس چیست
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

نرم افزار ضد ویروس

به انگلیسی(anti-virus) که با نام های ویروس یاب و ویروس کش هم شناخته می شود، نرم افزاری است که با مشاهده و بررسی محتوای پرونده ها به دنبال الگوهای آشنای ویروس ها یا کرم های اینترنتی می گردند. در صورت مشاهده این الگو ها که به آنها امضای ویروس یا virus signature گفته می شود، از ورود آن به رایانه شما و اجرا شدن آن جلوگیری می کنند و یا به شما هشدار لازم را می دهند و از شما دستور می گیرند که آیا فایل را حذف کنند یا سعی نمایند آن را اصلاح و پاکسازی کنند.

نرم افزار آنتی ویروس سه وظیفه عمده را انجام می دهند:

1-      بازرسی یا کف

2-      تعیین هویت یا شناسایی

3-      آلودگی زدایی یا پاکسازی

شرکت های سازنده نرم افزارهای ضد ویروس، با ساختته شدن ویروس های جدید الگوهای نرم افزاری آنها را کشف و جمع آوری می کنند و به همینعلت اغلب لازم است تا این نرم افزارها هر از چندگاهی به روزرسانی (Update) شوند تا الگوهای جدید ویروس ها را دریافت کنند.

ویروس های رایانه ای برنامه هایی دارای درجه ای از هوشمندی هستند و روش های بسیاری وجود دارد که توسط آنها اطلاعاتی از رایانه شما به نویسنده ویروس یا افراد سودجوی دیگر ارسال شود. به عنوان مثال ، شما در حال نگاه کردن به یک فیلم روی اینترنت هستید، یا در حال خواندن یک نامه و بسیاری کارهای عادی دیگر... و بدون آنکه بدانید در همان زمان به ویروسی اجازه داده اید تا رایانه شما را بررسی و تحلیل کند.

بسیاری از اوقات هنگامی که شما آنها را شناسایی می کنید و از بین می برید ، خبر ندارید که ویروس برای ورود مجدد و فعال شدن در رایانه شما قبلاً چاره لازم را اندیشیده است و راه ای دیگری (Backdoors) برای حمله مجدد به رایانه یا شبکه رایانه ای شما ایجاد کرده است.

آخرین مطالب