تبلیغات
Black Dream - چگونه می توان برای مودم خود رمز عبور قرار دهیم؟
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
سیستم های رمز گذاری شبكه های بی سیم

شبكه های بی سیم مورد صحبت ما كه به آنها wife نیز گفته می شود، بر اساس استانداردIEEE802.IIساخته شده اند. این استاندارد مجموعه ای از قوانین مشخص برای شبكه های بی سیم محلی است. این قوانین چیزهایی مثل فركانس سیگنال های ارتباطی و الگوریتم های انتقال داده ها را مشخص می كنند. امروزه اكثر مودم هایی كه برای اتصال به اینترنت از آنها استفاده می شود از سه الگوریتم امنیتی برای رمز گذاری داده ها استفاده می كنند. این سه الگوریتم به ترتیب
WEP,WPA وWPA2هستند. 
استانداردWEP كه حروف اختصاری Wired Equivalent privacy با امنیت معادل شبكه كابلی» است، در سال 1999 به عنوان قسمتی از نسخه اصلی استاندارد 11 /802 مطرح شد این الگوریتم به صورت گسترده ای استفاده می شود و در اكثر مودم ها به صورت پیش فرض اولین گزینه ای است كه به كاربر ارائه می شود. اما در چند سال بعد،‌ این سیستم شكسته شد و هكرها به راحتی به شبكه هایی كه با این الگوریتم امن شده اند حمله می كنند و كلید رمز را به دست می آورند. در سال 2004 با ارائه نسخه 802 /11 i ازاستاندارد IEEE رسماً اعلام شد كه دو سیستم WEB-40 و104 -WEPنتوانستند اهداف امنیتی خود را پیاده سازی كرده و توسط WPAو WPA2 در واقع كوتاه شده عبارت wi- fiprotected Accessدسترسی مطمئنی به شبكه وایرلس) است و WPA2 نسخه تكمیلی آن به شمار می رود. در سال 2001 مقاله ای منتشر شد كه نحوه شكستن سیستم رمزWEP در آن شرح داده شده بود. به تجربه شخصی، ‌از هر نقطه ای كه من یك اسكن (پویش) ساده برای شبكه های بی سیم اطرافم می كنم حداقل از هر 10 شبكه سه تای آنها از این سیستم رمز استفاده می كنند. در صورتی كه كاربر این سیستم در حال استفاده از شبكه باشد و شبكه ترافیك داشته باشد، در زمانی كمتر از 10 دقیقه می توان كلید رمز این شبكه ها را به دست آورد. 
راه حل این مشكل استفاده از الگوریتم های WPA و WPA2 هست. هر چند WPA نیز مشكلات خاص خودش را دارد و بهتر است در صورت پشتیبانی مودمتان حتماً‌ از WPA2 استفاده كنید. 
شبكه های بی سیم چگونه هك می شوند؟

هكر برای اینكه شبكه ای را هك كند، باید بتواند ترافیكی را كه از آن رد می شود، مورد بررسی قرار دهد. برای این كار،‌ او كارت شبكه بی سیم خودش را در حالت مانیتورینگ قرار داده و سپس روی كانال ارتباطی شما تنظیم می كند. از آنجایی كه شبكه بسیم رمز دارد،‌ اطلاعات به صورت رمز شده در هوا هستند و در اولین نگاه هكر نمی تواند ماهیت آنها را تشخیص بدهد. به دلیل عیب امنیتی كه در الگوریتم WEP وجود دارد، ‌در صورتی كه هكر بتواند از یك میزان مشخصی بیشتر ترافیك شبكه را ذخیره كند، می تواند رمز شبكه را از آن استخراج كند. 
برای شبكه های WPA و WPA2 قضیه اندكی فرق می كند. هنگامی كه شما می خواهید به یك شبكه بی سیم با یكی از سیستم های رمز بالا متصل شوید، در اصطلاح یك فرایند (دست دادن) روی می دهد كه طی آن دو طرف خود را معرفی می كنند. در اینجا هكر روی كانال بی سیم منتظر انجام یك دست دادن است. او سپس این فرآیند دست دادن را روی كامپیوتر شخصی خود ذخیره كرده و سعی در شكستن آن می كند. از آنجایی كه طول رمزها برای شبكه های WPA حداقل هشت حرف است، ‌در صورتی كه در كلمه رمز خود از حروف كوچك و بزرگ استفاه كرده باشد و كامپیوتر هكر توانایی آزمایش یك میلیون كلمه رمز را در ثانیه داشته باشد، ‌نزدیك به 21 ماه زمان برای شكستن آن نیاز دارد.
چگونه شبكه بی سیم خود را امن كنیم؟

اولین نكته ای كه باید به آن اشاره كرد، استفاده از سیستم های رمز جدید است. به هیچ عنوان شبكه خود را با سیستم WEP تنظیم نكنید. 
در اكثر مودم ها تنظیماتی به عنوان Mac filtering وجود دارد. هر كارت شبكه ای یك مؤلفه شناسایی به اسم mac دستگاه های خود را كه به مودمتان وصل می شوند، وارد آن كرده و باقی دستگاه ها را فیلتر كنید. در این صورت اگر رمز شبكه شما به دست هكر بیفتد. باز هم نمی تواند از ترافیك اینترنتی شما استفاده كند. 
نكته بعدی اینكه حتماً‌ رمز پیش فرض مودم خود را عوض كنید. اكثر مودم ها صفحه ای برای تنظیمات دارند كه در آنجا شما نحوه اتصال به اینترنت و تنظیمات دیگر مانند برپایی یك شبكه بی سیم را انجام می دهید.
منبع: نشریه دانستنیها ـ خرداد90
منبع سایت:راسخون - یار همیشه همراه
همه مودم های ADSL از طریق یک IP پیش فرض به بخش تنظیماتشون میرن. عموماً 192.168.1.1
این شماره رو در آدرس بار بروزر وارد میکنی که بعدش ازت یوزرنیم و پسورد میخواد که اونم معمولاٌ admin برای هردو (هم یوزرنیم و هم پسورد) هستش، در غیر اینصورت به مانوئل مودمت مراجعه کن. بعد از اینکه به بخش تنظیمات رفتی باید WAN رو تنظیم کنی. اگه الان از ADSL استفاده میکنی باید تو این قسمت یه تنظیم داشته باشی که میتونی همونو تغییر بدی. اون چیزی که مقصود شماست پروتکله* که باید رو PPPoE تنظیم شه و یوزرنیم و پسورد مریوط به اشتراک (تهیه شده از ISP) رو هم همون جا وارد میکنی که ازش جهت کانکت استفاده بشه. بعد از اعمال تغییرات در انتها یادت نره که Save و Reboot (ریبوت مودم) کنی.

* ممکنه واسه مودم شما به اسمه پروتکل نباشه. در هر صورت یه جایی از تنظیمات میتونه رو Bridge یا PPPoE تنظیم شه که مقصود شما PPPoE هستش.
تمامی مودم‌ها برای ورود به بخش تنظیمات خود از یک رمز عبور استاندارد استفاده می‌کنند که به صورت پیش‌فرض و توسط سازنده تعریف شده است. شما می‌توانید با استفاده از راهنمای موجود در سایت و همراه با خود مودم در قالب دفترچه، نسبت به تغییر رمز به آن چه که مورد نظر شماست، اقدام کنید.

اگر مودم شما امکـان استفـاده از فنـاوری و پروتکـل‌های بیسیم را دارد علاوه بر رمز اول رمز دیگری نیز بـرای ایـن امکان می‌توانید در نظر بگیرد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که برای استفاده از اینترنت بیسیم شرکت سازنده هیچ پیش‌فرضی را قرار نداده است و اگر برای آن خودتان رمزی را انتخاب نکنید همه می‌توانند از آن استفاده کنند.
آخرین مطالب