تبلیغات
Black Dream - مخترع پیانو
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

مخترع پیانو چه كسی بود؟

 

Bartolomeo Cristofori di Francesco كسی بود كه نخستین پیانو را اختراع كرد.

 

1709 سالی مهم در تاریخِ پیانو است چرا كه «پیانو-فورته» (نام كامل ساز پیانو _ مترجم) در آن سال ساخته شد.

 

نویسنده ای با نامِ Scipione Maffei در مقاله ای كه رابع به پیانو فورته نوشته، آورده است كه Cristofori احتملا كسی است كه جهار هارپسیكورد با صداهای بلند و آرام ساخت.

 

Maffei می نویسد:" هركسی مه از موسیقی لذت می برد می داند كه یكی از اصولی كه با تجربه های این هنر از آن برای شگفت زده كردن شنونده استفاده می كنند،‌تغییرات در شدت نرمی و بلندی صداست.

 

Bartolomeo Cristofori در 4 ماه می متولد شد (1655-1732) او طراح و سازنده ی هارپسیكورد بود،‌در سال 1688 شهرت او توجه پرنس فلورانس، Ferdinando de Medici پسر دوك بزرگ توسكانی، را جلب كرد. پرنس 40 هارپسیكورد و اسپینت داشت و Cristofori را هم برای سر و سامان دادن مجموعه اش و هم برای ساخت انواع جدید استخدام كرد.

 

Cristofori در حدود سال 1700 شروع به كار بر روی سازی كرد كه شدت صدا متناسب با شدت فشار و ضربه به دكمه ها تفاوت كند . به جای استفاده از قسمت استخوانی پر پرنده برای زخمه زدن Cristofori روشی را ابداع كرد كه در آن به رشته ها توسط چكش ها یی با پوشش چرم گوزن از زیر ضربه زده می شد.

 

او دو هارپسیكورد با شیوه ی كار بازگشت ساخت ،‌ببینیم این شیوه ی كار چیست؟

 

 

 

مكانیسم بازگشت( Escapement _ ترجمه بر اساس شیوه ی كار و نه لزوما معنای لغوی انجام شده مترجم)

 

مورد جدید مربوط به این شویه این بود كه در آن نه مانند هارپسیكورد زخمه زده می شد و نه مانند كلاویكورد تانژانت وجود داشت. در عوض چكش هایی (‌مضراب هایی) به سیم ضربه می زدند. دقیقا به همین دلیل به این سازها « هارپسیكورد چكشی » می گویند.

 

در این مكانیسم ،‌چكش آزادانه حركت می كند ( ونه در كنترل مستقیم و بی واسطه ی نوازنده) ، و وقتی به سیم برخورد می كند دوباره به جای اول بر می گردد تا شرایط برای ضربه ی بعدی فراهم باشد. و این مشكل اصلی بود! اگر نوازنده پیانو بخاهو نتی را فورا تكرا كند باید كمی منتظر برگشت چكش به سر جای اولش بماند! این مشكل در قرن بعدی هم وجود داشت و هنوز نوازنده كنترل كاملی برروی بازگش چكش به جای اولش نداشت.

 

اما به هر حال مكانیسم چكش Cristofori آن قدر خوب طراحی و ساخته شده بود كه تا 75 سال بعد هیچ روشی به این ظرافت و دقت ابداع نشد. و در واقع حركت پیچیده ی پیانوهای امروزی از همان ایده ی اصلی او ریشه می گیرد.

 

 

 

باقی زندگی Cristofori

 

Cristofori حدود 20 تا از پیانوفورته هایش را در بین 1709 تا 1726 ساخت. حامی مالی او، Ferdinando در 1713 مرد ،‌اما او همچنان برای جانشین بعدی پرنس كار می كرد. اما در اوایل قرن 18 ،‌جانشین بعدی خاندان Medici او را رد كرد و او نیر مانند بقیه كارهایش را به فروش گذاشت. پادشاه پرتغال یكی از سازهای او را خرید.

 

در 1726 تنها تك نگاره ی چهره ی Cristofori نقاشی شدو كه در آن مخترع پیانو در كنار سازش ایستاده. دردست چپش كاغذی است كه احتمالا نقشه ی طرز كار پیانو روی آن بوده است. متاسفانه تك نگاره در جنگ جهانی دوم نابود شد و تنها عكس هایی از آن باقی مانده است.

 

او تا آخر عمر خود پیانو ساخت و در كارهای خود بهبود انجام داد.

 

 

 

سازهای نجات یافته!

 

سه ساز از پیانوهای Cristofori هنوز باقی مانده است

 

یكی در موزه ی متروپولیتن نیویورك (1720)

 

یكی در Museo Strumenti Musicali در رم (1722)

 

و دیگری در Musikinstrumenten-Museum در دانشگاه Leipzig (1726)

 

آخرین مطالب